Ventilace s rekuperací tepla

renovent_rekuperacePři větrání prostor, které je nutné k lepšímu dýchání, se při klasickém otevření okna velké množství tepla ztratí spolu se znečištěným vzduchem. Dnešní technologie rekuperace umožňují v rekuperátorech nebo centrálních ventilačních jednotkách s rekuperací předat část tepla odpadního vzduchu čerstvému do místnosti nebo objektu vstupujícímu vzduchu. Tomuto procesu se říká rekuperace.

U nás je možno objednat instalaci jak lokální rekuperační jednotky, tak ventilační jednotky s rekuperací, dokonce i v kombinaci s tepelným čerpadlem a solárním systémem.

Tato zařízení nejenže pozitivně ovlivní tepelnou pohodu v domě, ale zároveň jsou schopna eliminovat výskyt nežádoucích součástí jako je prach, spory plísní a hub a různých alergenů. Navíc oproti větrání oknem brání šíření hluku a nepůsobí průvan. Díky řízenému větrání je příznivě ovlivňována vlhkost, což u moderních domů s těsnými okny a neprůvzdušnými plášti je problémem.

Jaká je účinnost rekuperace?

Účinnost rekuperace = účinnost zpětného získávání tepla = využití odpadního tepla pro předehřev chladného, čerstvého vzduchu. Účinnost rekuperace může být teoreticky 0 – 100%.

Nulová účinnost je účinnost otevřeného okna – teplý vzduch je bez užitku odváděn a studený, čerstvý vzduch je přiváděn do místnosti, která rychle vychládá až na venkovní teplotu.

Stoprocentní účinnost (technicky nerealizovatelné) by byla tehdy, pokud by se přiváděný vzduch ohřál od odváděného na jeho původní teplotu. Místnost by byla větrána bez ztráty energie.

Reálná účinnost rekuperace se pohybuje u běžně dostupných vzduchotechnických zařízení od 30 do 90 %, přičemž účinnost nad 60 % se považuje za dobrou, nad 80 % za špičkovou.

Využití rekuperace

Rekuperační výměníky tepla se nejčastěji osazují přímo do větracích jednotek. Rekuperaci je tak možno využít prakticky ve všech typech objektů při hygienicky nutném větrání – a to od bytů a rodinných domů, přes občanské stavby, bazény až po průmyslové stavby. V poslední době se v souvislosti se stále vzrůstající cenou energie stále častěji rekuperace využívá i pro rodinné domy a byty.

Jiným způsobem rekuperace je použití malého tepelného čerpadla k odnímání tepla z odváděného vzduchu a jeho předání do topné vody.

Mám zájem o rekuperaci tepla, chci konzultovat.

 

 

rekuperace-grafika

Systém teplovzdušného vytápění a větrání s rekuperací tepla a jednoduchým zemním registrem.